Stajlarım

BurgerKingStajBurger King Çin, Çin Halk Cumhuriyeti / 2014 Haziran

 • Referans: Li Xiao, Genel Müdür
 • Çoğunluk hissesi Kurdoğlu Ailesi’nde bulunan Burger King Çin restoranlarını içeren bir iş seyahatı gerçekleştirdim.
 • Bölgede çeşitli toplantılara katılıp Burger King markasının Çin’deki algısı üzerine araştırma yürüttüm ve bu konuda iş geliştirme faaliyetlerinde bulundum.
 • Çin’de bulunduğum süre boyunca müşteriler ile çeşitli görüşmeler yaptım. Gözlemlerimin kayıtlarını tutup daha sonra bu gözlem ve anılardan bir kitap yazdım. Söz konusu gözlemlerimi Shanghai, Wuhan, Shijiazhuang, Guangzhou ve Foshan şehirlerindeki deneyimlerim ile derledim.

Burger King Çin Staj Notları

2014 yazında Burger King Çin merkez ofisinde üç haftalık yaz stajımı yaptım. Stajım sırasında Burger King Çin’in 4 önemli faaliyet bölgesi olan Shanghai, Wuhan, Shijiazhuang ve Guangzhou’daki önemli Burger King restoranlarına ziyaretler gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerim sırasında müşteriler ile ropörtajlar gerçekleştirerek Burger King Çin’in ürün konumlandırmasını ürün algısı, menu kompozisyonu ve genç jenerasyonun hedeflenmesi çerçevesinde bir SWOT analizi gibi kurguladım.

 

 

 

 

Ata Yatırım, İstanbul, Türkiye / 2013 Temmuz   AtaYatirimStaj                                                                            

 • Referans: Dilek Gulensoy, Genel Müdür Yardımcısı
 • Merkez şube, Vadeli İşlemler, Online İşlemler ve Araştırma birimlerinde eğitim görüp gözlemlerde bulundum.
 • Bloomberg gibi finans programlarının nasıl kullanıldıklarını öğrendim.
 • Tahmin faaliyetleri esnasında araştırma departmanına, müşteri ilişkileri konusunda da Online işlemler departmanına yardımcı faaliyetlerde bulundum.
 • Web geliştirme ve İçerik Yönetimi Departmanlarındaki faaliyetleri gözlemledim.

Ata Yatırım Staj Notları

Ata Yatırım stajım benim geleceğin finans profesyoneli olaak ilk staj deneyimim oldu. Ata Finans stajımda finans ve ekonomi araçları için gerekli olan yazılımların kullanımı hakkında eğitim aldım. Ata Finans bünyesinde gerçekleştirdiğim stajımda ayrıca kendime finans ve ekonominin temellerine ilişkin pratik uyulama alanları da buldum. Örneğin araştırma ekibinde tahmin çalışmalarına süreç bakımından katkı sağladım.

 

 

 

 

Reklam Üssü, İstanbul, Türkiye / 2014 Temmuz – Ağustos

 • Referans: Ümit Züvin
 • Dijital Pazarlama, Dizayn ve Marka Yönetimi Departmanlar’nda eğitim görüp gözlemlerde bulundum.
 • Dijital ve yerel pazarlama aktiviteleri çerçevesinde marka ve algı çalışmalarına katıldım.
 • Attended social media monitoring, communication planning, digital poster and menu board broadcast planning. Sosyal medya takibi, iletişim planlaması, dijital poster, menü ekranları ve yayın planlaması çalışmalarına katıldım.
 • Fikir geliştirmeden uygulama aşamalarına kadar Desert ve Vialand AVM’lerinde pazarlama faaliyetlerinde bıulundum.

Reklam Üssü Staj Notları

30 Temmuz- 05 Ağustos 2013 tarihleri arasında Reklam Üssü firmasında yaptığım staj bana pazarlama konusunda birçok deneyim katmıştır. 2007 yılında kurulan Reklam Üssü, pazarlama, halkla ilişkiler, CRM danışmanlığı ve yapım hizmetlerinin yanı sıra dijital medya çözümleri de üreten bir reklam ajansıdır.

Stajım süresince yerel ve dijital pazarlama, tasarım ve marka yönetimi departmanlarında görev aldım. Pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, ürün maliyet çalışmaları, kampanya sürecinin her aşamasında aktif olarak görev aldım. Staj süresince tamamen benim yönetimimde olan bir kampanya ve bir kampanya projesi tamamladım.

Başından sonuna kadar benim yönettiğim tatlı kampanyası Burger King restoranında canlıya alınmıştır. Satışın menülerde yoğunlaştığı markada, tatlı satışlarını da ön plana çıkartmak ve tatlıları daha cazip hale getirmek amacı ile bir kampanya tasarladım. Kampanya fikrini oluşturduktan sonra kampanyada hangi ürünleri kullanacağımı belirlemek adına maliyet çalışmaları yaptım. Belirlediğim kampanya mekanizması üzerinden tasarım ekibi ile birlikte görsel hazırlığına başladık. Ürünleri ön plana çıkartacak bir arka zemin ve mesajın net görüleceği şekilde görselleri tamamladık. Özellikle restoranlarda ayrışması adına standart renk kullanımından uzaklaşmak istedim. Basım aşamasının ardından restoranda gördüğüm pop’de doğru bir seçim yaptığımı gördüm. Basım için satın alma ile görüşüp pop’nin adet ve baskı malzemesi özelliğine göre fiyat aldım. Üreticiyi biz seçemiyorduk, satın alma en az 3 üreticiden fiyat alıp, buna göre kalitesi firmaya uygun olacak 3 üreticiden en uygun fiyatlı olanı tercih edip, bize iletiyordu. Son aşama olarak baskıdan gelen numuneyi kontrol ederek onay verdim ve gelen pop malzemesini, öncesinde restorana bilgilendirme yaparak gönderdim. Tabi ki sonrasında kampanya ile ilgili raporlama çalışmaları da yapılması gerekmekte. Fakat ben stajımı tamamladığımdan dolayı raporlamayı, devam etmekte olan farklı bir kampanya üzerinden yaparak öğrendim.

Reklam Üssü StajTatlı kampanyasına ek olarak, staj süremin Vialand’in açılmasına denk gelmesi ile Vialand ypa çalışmasını tamamen kendi inisiyatifimde kurgulayarak Reklam Üssü Direktörü Ümit Zuvin’e sundum. Proje fikrinin başarılı bulunması ile detaylandırmam rica edildi. Buna istinaden aşağıdaki proje planını meydana getirdim.

Sihirli Kampanya

Kampanya Amacı:
Restoran satışını arttırmak,  Kids menüleri daha cazip hale getirmek

Kampanya Mekanizması:
Kids Menülerden her hangi birini alan ve beraberinde gelen kodlarla çekilişe katılan ve kazanan beş kişi,  18 yaş altındaysa yetişkin sayılan  iki aile üyesiyle birlikte Vialand’e gidiyor.

Kampanya İşleyişi:

1) Müşteri restorana gider, Kids menü alır,
2) Kasada kids menü alması ile bağlantılı pos cihazından bir şifre çıkar,
3) Aldığı şifre ile vialand kasaları entegredir
4) Müşteri kids menü yanında aldığı şifre ile vialand’e gittiğinde indirim yada bedava giriş kazanmış olur.

Kampanya Sonrası:

1)ViaLand’e bol bol fotoğraflar çekilip sosyal medyada paylaşılacak bu şekilde insanları katılmaya teşvik edeceğiz hem de reklamımızı yapmış olacağız.

2)Aynı zamanda video çekilip daha sonrasında klip haline getirilip sosyal medyada yayınlanacak.


Back to Top