Kitabım

BegumhanKitapTR“Amerikan Markası Türk İşletmecisi ile Çin Pazarında” 2014 Haziran –  Temmuz aylarında Ata Grubu’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki bir yan kuruluşu olan Burger King China’daki yaz stajım süresince yaşadıklarımı, gözlemlerimi ve tabi ki stajımın gerçekleşmesine olanak sağlayan süreçleri anlatıyor. Kitabımın devam eden bölümlerinde ise Burger King’in uluslararası merkezinin bulunduğu Miami seyahatime ilişkin yaşadıklarımı anlattım.

Kitabım bir Pazartesi günü okulumda arkadaşlarım ile doğum günümü kutlamamama dair anlılarımla başlıyor. Akşamında evde, aile içinde tekrar eden doğum günü kutlamaları babamdan aldığım hayatımın en heyecan verici ve  sonrasında da anlayacağım üzere en anlamlı hediyesi ile kitabıma ilişkin olayların başlangıç noktasını oluşturuyor: Çin’e uçak bileti. Sonrası ise Çin’in dört bir yanında gerçekleşen stajım ve çoğunluğunu babamla geçirdiğim bu uzun yolculuğun bana öğrettikleri hakkında. “Amerikan Markası Türk İşletmecisi ile Çin Pazarında” nihai olarak 16. doğum günüm olan 31 Mart 2014 ile Şubat 2015 tarihindeki bir haftalık Miami seyahatim arasındaki sürede yaşanan olayları konu alıyor.

Ana konusu bir yana, kitapta kendisine yer bulan olaylar zincirleme bir şekilde bir sonraki olaya sebep teşkil eder nitelikte. 16. Yaş günümde babamdan aldığım doğum günü hediyesi ile başlayan Çin seyahatim ve seyahatim sırasında babamdan öğrendiklerim, aynı zaman zarfında tamamladığım yaz stajı ve devamında Burger King’in Miami’deki merkezine gerçekleştirdiğim ziyaret hep birbiri ile doğrudan bağlantılı olaylar.

Kitap, yapısı gereği içerisinde ağırlıklı olarak ana karakterden çok restoranlarda röportaj yaptığım kişiler gibi yan karakterleri ve onlara ilişkin görüş ve bilgileri içeriyor. Bunun haricinde ana karakter olarak tabii ki beni, babam Korhan Kurdoğlu’nu ve Çin’de bana arkadaşlık edip çevirmenliğimi yapan Xu Can’ı bulabilirsiniz.

“Amerikan Markası Türk İşletmecisi ile Çin Pazarında” yaz stajıma ilişkin deneyimlerimin yanı sıra Çin kültürüne, mutfağına, Çin halkının günlük yaşantısına, ülkenin coğrafyasına, güncel ekonomik ve demografik durumuna kadar pek çok bilgilendirici içeriği de bünyesinde barındırıyor. Çin’e gerçekleştirdiğim seyahat ve burada yaptığım üç haftalık yaz stajı bana bunların yanında kitabım herhangi bir gezi ya da anı kitabından farklı olarak babamın dedemden, benimse babamdan öğrendiğim aile vizyonumuzu adım adım keşfetmemin özeti niteliğindedir.

Kitabımın taslağını görüntülemek için tıklayın.


Back to Top