İlham Veren Geziler

2014 HAZİRAN ÇİN GEZİSİ

HAZİRAN 2014

SHANGHAI

Cin-1-TR

 

 

 

 

 

Shangai’de 5 farklı Burger King restoranını gezdim. Her bir dükkânda farklı fiyatlarla karşılaştım ve bölgelere göre ürünlerin fiyatlarının değiştiğini öğrendim. Mesela bir Burger King restoranında su 5 RMB iken diğer bir restoranda 3,5 RMB. Bu değişkenlik benim ilgimi çekti. Çünkü satış oranında çok büyük bir etkisi olacağını düşündüm. Konuyu araştırdığımda fiyatların o bölge halkının gelir düzeyine göre değiştiğini öğrendim. Buradaki insanlar genel olarak çok sevecen, çok misafirperver ve anlayışlılar. Şimdiden birkaç kelime Çince öğrendim bile. Mesela “Şeşe” teşekkürler, “nıhow” merhaba, ve “hahaha” tamam tamam demekmiş.

 

 

Cin-2-TR

 

 

 

 

 

 

 

Girdiğim her Burger King dükkânında birkaç kişiye Burger King hakkında aşağıdaki soruları sordum;

  • Burger King’e ne zamandan beri, ne sıklıkla geliyorsunuz?
  • Et mi yoksa tavuk ürünlerini mi tercih ediyorsunuz?
  • Önceliğiniz kalite mi fiyat mı?
  • Burger King’e kimlerle ve ne için gelirsiniz?(Doğum günü, öğleden sonra atıştırmalık)
  • Sizce porsiyonlar doyurucu ve yeterli mi?
  • KFC’yi mi MC Donalds’ı mı yoksa Burger King’i mi tercih ediyorsunuz?

Soru sorduğum çocuklara Burger King’den birer bardak hediye ettim. Hem bana vakit ayırdıkları için bir teşekkür etmek hem de benden bir hatıra kalmasını istedim.

Öğrendim ki patatesler Türkiye’deki patates fabrikasından gidecekmiş.

 

 

1. Burger King restoran mekanı: Global Habor kat B2 shopping mall.

Restoran ismi: Yue Xing Burger King Restaurant

İlk gittiğim dükkanda 18 yaşında iki kız ile sohbet ettim. İlk başta çok çekingenlerdi ama konuştukça açıldılar. Hatta onlarla fotoğraf çektirmek istediğimde bana sarılmaları çok ilgimi çekti. Öğrenci olan bu iki kız sorularıma şöyle cevap verdiler;

Cin-3-TR

 

  • İkisi de tavuk ürünlerini tercih ediyorlar.
  • Kaliteli olması onlar için fiyattan daha önemli.
  • Genelde arkadaşlarıyla takılmak için Burger King’e geliyorlar.
  • Diğer markalar yerine Burger King’i terich etmelerinin sebebi lezzeti.

Ardından ikisi de 18 yaşında olan bir kız ve bir erkek öğrenci ile sohbet ettim.

  • Kız olan Burger King’i ilk defa denemiş, erkek ise 2.kez geliyormuş.
  • Tavuk ürünlerini tercih ediyorlar.
  • Onlar için en önemli konu kalite.
  • Porsiyonları yeterli bulduklarını ilettiler
 2. JIN Feng Road’da Burger King

Burada bir tane Amerikan Okulu var. Daha çok yabancılar geliyor. Gelir düzeyi yüksek olan bir bölge ve yabancıların fazla olmasından dolayı Burger King markasını iyi biliyorlar.

İkinci restoranda sırasıyla 9,11,13 yaşlarında 3 erkek çocukla sohbet ettim. Aksanları çok iyiydi, belli ki İngilizce eğitim veren bir okula gidiyorlardı.

  • Üçü haftada ortalama bir kez Burger King’e geliyorlarmış.
  • Balık burger ve parmak tavukları seviyorlarmış.
  • Onlar da kaliteli olan ürünleri tercih ediyorlarmış.
  • Okul çıkışlarında Burger King’e arkadaşlarıyla vakit geçirmek için gelmeyi seviyorlarmış.
  • Mc donalds’ı kahvaltı için, Burger King’i öğle yemekleri ve atıştırmalık için tercih ediyorlarmış.

İnsanlar genellikle sıcak kanlı olduklarından sohbet etmekten kaçınan çok fazla kişi ile karşılaşmadım. Bu durum da sorularımı bir çok kişiye yönlendirmeme olanak verdi. Restoranda olan çocuk sahibi bir anne ile sohbet ettim. Kendisi çalışmıyormuş ve bir tane çocuğu varmış.

  • Ayda bir kez oğlunu okuldan aldıktan sonra, okula yakın olduğu için Burger King’e yürüyerek geldiklerini belirtti.
  • Eti tercih ediyorlarmış.
  • Ailesiyle gelmeyi tercih ediyormuş.
  • Oğlu için porsiyonların çok büyük olduğunu ama kendisi için uygun olduğunu iletti.

 

3. Izhong Yuan Restaurant 
Guohe Road’un üzerinde

Gelen Müşteriler: Genelde ofis çalışanları, sitede oturanlar ve alışveriş merkezine giden müşteriler.

Restoran Açılış Tarihi: 30 Aralık 2013

 

12 yaşlarında, okul çıkışında restorana gelen iki erkek çocuğu ile konuşma fırsatım oldu. İlki haftada bir kez, ikinci ayda bir kez geliyormuş. Her ikisi için de fiyat önemli bir kriter, her ikisi de tavuk tercih ediyor ve restorana aileleri ile geliyorlarmış. Haftada bir gelen markayı 2006’da duymuş, ayda bir gelen ise 2012’de. Bu durum belki de marka bilinirliğinin kullanım sıklığını da etkilediğinin göstergesidir.

 

4. Xijiang Restaurant (Jinyi Square Mall’ın gerisinde) 

Restoran Açılış Tarihi: 31 Mayıs 2013

Gelen müşteriler sitede oturanlar, alışveriş merkezine gelen kişiler.

 

Bir kadın ile konuşmam neticesinde kendisinin de gıda sektöründe çalıştığını ve kendi restoranı olduğu bilgisini aldım. Çocuğu da olduğunu ve onunla da çok sık geldiğini, et ürünleri arasında özellikle Whopper’ı tercih ettiğini anlattı.

Fiyatları birkaç farklı markaya göre daha pahalı bulmasına rağmen kendisi için kalitenin daha önemli olduğunu ve bu sebeple Burger King’i tercih ettiğini belirtti. Aynı zamanda diğer markalara göre Burger King’i daha tecrübeli bulduğunu aktardı.

Bazı restoran çalışanları diğer restoranlara göre daha soğuktu hatta fotoğraf çekmek istememi garipsediler. Belki  de bölgeye ait farklılıklar olabilir. Bende bu durumu anlayışla karşıladım. Fakat anı defterimde bu restoranlara ait anılar eksik kaldı :)

 

5. Expo Avenue Restoran B1 kat

Restoran Açılış Tarihi: 25 Nisan 2014

Gelen Müşteri: Genel olarak turist ve alışveriş merkezi çalışanları

 

Bu restoranda bir çifte rastladım. Sorularımın çoğunu kız cevapladı, erkek daha çekingendi. Kız 25 yaşında ve dekorasyon ile uğraşıyormuş. Erkek ise 26 yaşında idi.

 1. Kız Burger King’e iki haftada bir kez geliyormuş,
 2. Erkek olan tavuk tercih ediyormuş,
 3. İkisi için de kalite çok önemliymiş,
 4. Arkadaşlarıyla gelmeyi tercih ediyorlarmış,
 5. Kız için porisyonlar yeterliymiş,
 6. Kız bir kere Burger King’den patates almış fakat çok tuzlu gelmiş onun dışında Burger King’in hizmetinden memnun.

 

Burger King restoranının yakınında yolda gördüğüm dış hastalıklar doktoru olan ve elinde bebeği ile dolaşan bir adamla konuştum.

 1. Arada sırada Burger King’e gidiyormuş,
 2. Gittiğinde tercihi etten yanaymış,
 3. Ailesiyle beraber gelmeyi tercih ediyormuş,
 4. Porsiyonları yeterli buluyormuş.

   

 

HAZİRAN 2014

SHANGHAI

Cin-4-TR

 

Bugün yolda gördüğüm birkaç kişiye Burger King hakkında sorular sordum. (Abercrombie&Fitch yakınlarında maddi gelir düzeyi yüksek bir kesim idi.) Burger King’e sadece bir kere gitmiş bir bayan ile görüştüm. Burger King hakkında nötr konuştu.  Daha sonra iki erkek öğrenci ile konuştum. Burger King’in kalitesinden memnun olduklarını aynı zamanda patateslerini sevdiklerini söylediler.

Sonrasında Water town’a gittim. Burada sandallarla 20 dakikalık bir nehir turu yaptık ve tüm Town’ı gezmeye çalıştık. Çok geleneksel bir yer olduğunu gördüm. Çinlilerin esas (geleneksel) yemeklerini (domuz ve tavuk ayağı) satıyorlar. Bu kadar farklı yemek zevki olan insanlar Burger King’e nasıl alışacaklar acaba diye düşünmedim değil.

Gezmeye devam ederken 100 yaşına yakın bir amcaya rastladım. Pencere kenarında patlıcan yıkıyordu. Bu yaşta bu kadar dinç olması ilgimi çekti. Sonradan öğrendim ki Çinliler yaşlandıkça daha çok iş yapmayı seviyor, boş durmayı sevmiyorlarmış. Dinamik kalmasının sebebini de anladım. İşleyen demir ışıldar dememişler boşuna…

Buraya kadar gelmişken yöresel kıyafetleri giyerek fotoğraf çektirmesem olmazdı.

Eski şehre de gittim. Burası İstanbul’un Kapalı Çarşı’sı gibiydi. Biraz alışveriş yaptık ve şunu fark ettim; fiyatlar pahalı olmasına rağmen sonradan müşteri kazanabilmek için yüksek oranlarda indirim yapıyorlar. Mesela 100 TL’lik bir ürünü %80 indirim yaparak 20 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Kısacası benim tavsiyem ilk söylenen fiyatı öyle hemen kabullenmeyin.

Tapınaklarını ziyaret ettim. Ben de tütsü yakıp dilek diledim. Aynı zamanda tapınağın içine girip değişik süsleri ve Budha’yı gördüm.

Cin-5-TR

Akşam Lişov ve ailesiyle yemeğe gittik. Oğlundan Çin gençliğinin trendlerinini öğrenmeye çalıştım. Mesela Çin’de Message Me çok popüler bir uygulama iken, Whats App o kadar kullanılmıyormuş. Ayrıca kendisi Çin müziği dinlemediğini, İngilizce şarkılara meraklı olduğunu belirtti ve pubların gençler arasında çok popüler olduğunu söyledi. Burada gençlerin, popüler bir grup genci takip ettiklerini ve onların başlattıkları trendlerin popüler olduğunu belirtti. Bu bilginin ardından Burger King’in bu gruba hitap etmesi ve yapacağı ortak çalışmalarla yeni müşteriler kazanabileceğini düşündüm.

Cin-6-TR

 
 

HAZİRAN 2014

SHANGHAI

Bugün sabah erkenden ofise gittim. Fotoğraf çekip, ofisi gezdim. Farklı iş kollarda çalışan insanlarla sohbet ettim. Marketing müdür yardımcısına önceki günlerde dolaşırken aklıma takılan soruları sorma fırsatı buldum.

 

Fiyatlar neden restorandan restorana değişiyor?
Halkın ekonomik durumu ve kiralar farklılık gösteriyor. Bu sebeple markalar da bu değişime göre kendini şekillendiriyor. Para kazanmak için bu koşullara ayak uydurmak onların yararına. Rakipler de aynı stratejiyi benimsemiş.

Kids Menü yapmayı planlıyor muyuz?
Bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında olabilir. Fakat yakın zaman planları arasında yer almıyor.

Oyuncak konusunda nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?
Burger King global olarak hangi oyuncak çıkarsa onu getiriyor bazen Çin’e özel localisation olması için karakterleri de kullanabiliyorlar.

Kahvaltı geliştirme planlarınız var mı? Nasıl bir yol izliyorsunuz?
Restoran sayısı rakibe göre az olduğu için yetersiz. Ama yıl sonuna doğru daha Premium ve kahvaltı ürünleri çıkarmayı düşünüyorlar. Restoran sayısı az olduğu için daha kısıtlı müşteri kitlesine ulaşabiliyorlar.

 

Shangai’de üçüncü günü doldurdum. Gezimin geri kalan bölümünü Çin’in daha geleneksel olduğunu öğrendiğim bölgelerinde yapacağım. 4 gün boyunca babamla çok yoğun zaman geçireceğiz. Bundan dolayı çok mutluyum. Potansiyel restoranları ve mevcut restoranları gezeceğiz. Çin’in kuzeyi ve güneyi olmak üzere her yerini görmüş olacağız. İnsanlar bu bölgelerin yemeklerinin daha geleneksel olduğunu söylüyorlar. Demek ki Burger King için bu bölgenin halkı daha zorlayıcı.

 

Cin-7-TR

HAZİRAN 2014

WUHAN

 

Bugün babamla beraber Çin’in ortasına doğru olan Wuhan’a geldik. Burada 7 potansiyel ve 2 tane mevcut Burger King dükkânı gezdik. Ben mevcut dükkânlarda insanlarla röportaj yaparak bu bölgedeki damak tatlarını ve zevklerini, BK markasının başarı potansiyelini değerlendirmeye çalıştım.

İlk gittiğim restoranda 3 kişi ile görüştüm. Bunlardan biri 25 yaşında mühendis bir erkekti. Kendisi çok sık Burger King’e geliyormuş. Burger King’in en çok patates kızartmalarını seviyormuş. Tavuk ve ürünlerde de az acılı tercih ediyormuş. Uzak oturmasına rağmen arkadaşlarıyla geliyor.

Sonrasında 19 yaşında üniversiteli 2 kız ile konuştum. Ayda bir geliyorlarmış. Restoran ilj açıldığında Burger King’i tanımışlar, okul arkadaşlarıyla gelmeyi tercih ediyorlarmış. Patates kızartmalarını seviyorlar ve sandviçler arasında eti tercih ediyorlarmış. Fiyatları da uygun bulduklarını belirtiler.

Üniversite 4. Sınıfa geçen bir kızı ile de konuştum. Burger King ile daha yeni tanışmış. Promosyonlar ve öğrenciye özel kampanyaların olmasının hoşuna gittiğini belirtti. Rakip firmaların çok küçük porsiyonları olduğu için Burger King’i tercih ediyormuş. Aynı zamanda Burger King’in servisinden çok memnun olduğunu belirtti. Bedava wi-fi olması hoşuna gidiyormuş ve en sevdiği ürün Hawai Burger.

2. yerde Burger King’in binası biraz eski ve 2.katta olmasına rağmen çok iyi satış yapıyor.

14 ve 15 yaşlarında 2 erkek ile konuştum. Ortaokulu yeni bitirmişler ve okulları bu bölgeye uzak. Burger King’i biliyorlar fakat buradakine ilk defa gelmişler. Biri tavuk diğeri ise et tercih ediyormuş. Porsiyonlarını ve tadını tatmin edici buluyorlarmış.

32 yaşında IT ile uğraşan bir erkekle görüşmem sonucu, Burger King’i 1 sene önce Pekin’de yemeye başladığını ve 1,2 ayda bir geldiğini öğrendim. Et tercih ediyormuş ve en sevdiği ürün Steakhouse Burger imiş. Restorana yakın oturuyor ve arkadaşlarıyla gelmeyi tercih ediyormuş. Ürün çeşidinin arttırılması yönünde de bir önerisi oldu.

Annesiyle birlikte restorana gelmiş olan 10 yaşında bir kızla konuştum. Bu yıl 2.kez Burger King’e gelmiş. Mesafe yakın olduğundan okuldan çıkıp geliyormuş. En sevdiği ürün mangolu içecekmiş hatta sırf bu ürün için Burger King’i tercih ediyormuş. Sandviçler arasında ise Balık Burger’i seviyormuş. Porsiyonları tatmin edici, fiyatların ona göre çok ucuz olmadığını ama kalitesi ve orjinalliği sebebi ile kendisi için kabul edilebilir olduğunu iletti. Rakip markalar ona sıradan geliyormuş.

Çoğu gözlemlerimden anladım ki, Burger King Çin’de henüz herkes tarafından tanınmamış. Sektörde daha yeni olduğu için belli bir kesim Burger King adını henüz duymamış. Her ne kadar Burger King’i bir kere tadan beğendiği için gelmeye devam etse de, daha marka ile tanışmamış olan insanlar var. Uzun süredir var olan rakipler bilinirlik sebebi ile tercih edilebiliyor. Bana kalırsa Burger King’in Çin’e gelmesi bile büyük ve cesur bir adım. Burger King reklam ve pazarlama konusuna ağırlık verirse hızlı bir büyüme göstererek restoran sayısını çok daha yukarılara taşıyacaktır.

 

HAZİRAN 2014

SHIZIAZHUANG

Sabah erkenden 300km/h yapan bir tren ile Wuhan’dan Shiziazhuang’a geldik. Burada 2 tane mevcut ve 6 tane potansiyel BK dükkânı gezdik. Bu restoranlardan mevcut olanların bir tanesi üniversitelerin ortasında bulunuyor.

Burada 20 yaşlarında iki kız ile görüştüm. İkisi de restorana ilk defa gelmişler. Üniversiteleri yakınmış. Ortam, yemek çeşitleri ve design olarak Burger King, rakiplerden daha farklı ama güzel bulduğunu söylediler. İkisi de et seviyor ama biri acılı biri acısız tercih ediyor. Arkadaşlarıyla gelmeyi tercih ediyorlar. Onların gelir seviyesine göre biraz pahalı bulsalar da avantajlarını göz önünde bulundurduklarında kabul edilebilir olduğunu düşünüyorlar.

 

HAZİRAN 2014

GUANGZ HOU

Bugün Guangzhou’daki hem potansiyel hem de mevcut restoranları gezdik. Hem Burger King’in müşterileriyle hem de rakibin müşterileriyle görüştüm.

21 yaşlarında 2 kız ile konuştum. Biri çalışıyor diğeri hem üniversiteye gidiyor hem de part time çalışıyor.

23 yaşında üniversiteli bir erkek ile görüşmem sonucu Burger King’e 4 ya da 5. Kez geldiğini öğrendim. Rakiplerde beğendiği ürünler olmasına rağmen Burger King’in daha orijinal olduğunu düşünmekteler.

14 yaşlarında 3 kız bana Burger King’i 2011’de duyduklarını ve haftada bir geldiklerini söylediler.Okul çıkışı arkadaşlarıyla geliyorlarmış. Tavuk tercih ediyorlar ve en çok dondurmayı seviyorlarmış. Fiyatları uygun ve rakiplere göre BK’nın ürünlerinin tatlarını daha güzel buluyorlarmış fakat menü çeşitliliğinin arttırılabileceğini görüşündeler.

Bugün epey kişi ile görüştüm. Sırada 18 yaşında 2 kız var. Okulları Burger King’e uzak ve az geliyorlarmış. Arkadaşları daha bilindik ve popüler olmasından dolayı rakibi tercih ediyormuş.

Ayda bir kere geliyor. Rakip yakınında olduğu için orayı tercih ediyor ve Burger King restoran sayısı henüz rakiplere nazaran az olduğu için pek fazla gidemiyormuş.

21 yaşında üniversiteli bir erkek Burger King’e  2 ya da 3. Kez geldiğini, rakip markalara ise sık sık gittiğini belirtti. Burger King piyasada yeni olduğu ve fazla restoranı olmadığı için henüz popüler olmadığı düşüncesinde.

Rakip müşterileri ile de konuştum. Çünkü Burger King’e gelen müşteriler belki Burger King’i önceden duymuş ve seviyor. Ama acaba rakibe giden insanlar Burger King’i duymuş mu merak ettim.

30 yaşında bir kız daha çok Çin fast foodunu tercih ettiğini belirtti. Burger King markasını duyduğunu fakat hiç gitmediğini söyledi.

 

HAZİRAN 2014

FOSHAN

Guanca’dan Foshan’a arabayla gittik. Burada da rakip müşteriler ile konuştum.

Finansal analizle uğraşan bir adam Dünya Kupası futbol maçları başladığından beri sık sık Mc Donalds’a gidip kahvaltı ettiğini söyledi. Biliyorsunuz bu sene Mc Donalds dünya kupası sponsoruydu. Bu bağlamda yapılan reklamlar da yönlendirici olmuş olabilir.

 

Özetlersek Çin seyahatim esnasında hem değişik bir kültürü tanımış oldum hem de değişik kültürlerin pazarlama stratejilerini ne şekilde değiştirdiğini ya da değiştirmesi gerektiğini, satış konusunda ne kadar etkili olduğu sonucunu çıkardım. Bir marka bir ülkede ne kadar bilinir olursa olsun, özellikle de marka yemek sektöründe ise bazı zincirlerini kırabilmeli. Aksi halde o ülkenin ya da yörenin gelenekleri altında unutulmaya ve yabancı kalmaya mahkum olacaktır.

Çin’de Burger King’i ele alırsak, henüz bilinirliği çok artmamış ve rakiplere göre az restoranı olsa da cesur bir adımla Çin pazarına girmiş olup, emin adımlarla ilerlediğini gördüm. Bu çıkarıma varmamın en önemli sebebi, pazara yeni girmiş olsa da çoğunlukla aldığım bilgi fiyat olarak çok ucuz olmamasına rağmen kalite ve lezzeti ile mevcut müşterilerin ürünleri bu fiyata değer bulması. Çin’de çoğunlukla tavuk tercih edilmesine rağmen ( emin değilim bu bilgiden tekrar bakacağım) mevcut müşterilerin Burger King’de daha çok eti tercih etmeleri de aslında yapılan ürünün başarısının bir göstergesidir. Porsiyonların normalden daha büyük olduğu geri bildirimi aslında fiyat konusunu da açıklıyor olabilir. Fiyatta biraz pahalı bulmalarına rağmen doyuruculuk olarak fazlası olduğunu düşünmeleri aslında bu yorumlara bir cevap niteliğinde olabilir.

Marka bilinirliği çok  yüksek olmamasına rağmen deneyen müşterilerin olumlu yorumları sayesinde muhakkak ağızdan ağıza bir pazarlama ağı oluşacak ve yatırım yapmadan kendini geliştirecek gibi gözüküyor. Tabi ki bunu reklam ve pazarlama ile de desteklemek şart.

Gezi boyunca aldığım notlara istinaden Çin’de Burger King’in emin adımlarla kısa süre içerisinde, o bölgede bulunan birçok rakibe fark atacağa benziyor. Ben de merakla takip ediyor olacağım.

2015 ŞUBAT MIAMI GEZİSİ

2014 ün Ocak ayının sonunda, okulumun sömestri tatilinde ailemle bir haftalığına Miami’ye gittik. Miami kilometrelerce uzanan kumsalı, lüks otelleri, su sporları ve eğlence mekânlarıyla dünyanın en gözde turizm merkezlerinden biri. Üstelik tek bir sezonla sınırlı değil, iklimi ve doğası sayesinde dört mevsim turist çekiyor. Tropik iklimi nedeniyle ara ara yoğun sağanak yağışları olsa da Miami her mevsim güneşli bir şehir. Hava sıcaklığının 20 derecenin altına düştüğünü görmek pek mümkün değil. Sadece Aralık, Ocak, Şubat aylarında böyle bir ihtimal var, o da birkaç günle sınırlı.

Soğuk kış aylarında başta New York olmak üzere Amerika’nın kuzey şehirlerinden ve bütün dünyadan turistler akın ediyor buraya. Yazdan farklı olarak kışın orta yaş ve üstü turistler ağırlıkta. Yazın çılgınca eğlenen gençlerle tıklım tıklım dolan Miami plajında kışın emekli çiftler elele dolaşıyor. Amerikalı zenginlerin çoğunun Miami’de yazlığı var. Ayrıca çoğu emekli burada ev veya daire sahibi. Üç Amerikalıdan biri emekli olduğunda Miami’ye yerleşmenin hayalini kuruyor.

Miami gerçekten de kışın bir başka güzel. Yaz aylarının müthiş kalabalığı, bunaltıcı sıcağı ve nem yok. Kuzey soğuktan donarken burada baharı yaşıyorsunuz.

Miami 420 bin nüfusuyla Florida eyaletinin ikinci büyük şehri. Dünyanın beşinci en zengin şehri olduğunu okudum. Çok önemli bir turizm, finans, ticaret ve eğitim merkezi. Birçok uluslararası bankanın burada şube açmış olmasına şaşırmadım. Dünyanın en büyük kruvazeyer limanı bu şehirde. Yerli ve yabancı turistler buradan kalkan lüks yolcu gemileriyle Karayip Adalarına, Orta ve Güney Amerika ülkelerine gidiyorlar.
Şehrin ve Florida’nın güney bölgesinin nüfusunun yüzde 70’i Hispanik (İspanyolca konuşan) kökenli. Nüfusun yüzde 34’ü Küba asıllı, Yüzde 16’sı Honduras, Nikaragua, Kosta Rika ve Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinden göç etmiş. Diğer Hispanik asıllı halk da Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Venezuela, Meksika, Arjantin, Şili veya Uruguay kökenli. Sokaklarda ve mağazalarda İngilizceden çok İspanyolca konuşuluyor.

miami


Back to Top